Sztuka Survivalu

Na parę czerwcowych dni Przegląd Sztuki Survival przejął panowanie nad kolejnym niebanalnym miejscem, jakim jest Audytorium Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.  Jako, że celem Przeglądu, od zawsze,  było wyjście ze sztuką z miejsc przeznaczonych do jej prezentacji i przedstawienie jej w przestrzeni publicznej i tym razem wybrany budynek wpisał się, bezbłędnie, w stylistykę imprezy. Do przeznaczenia i historii Audytorium w zgrabny sposób nawiązuje również logo tegorocznego Przeglądu- jest mianowice Zestawienie sylaby Su i cyfry 15 (nr edycji wydarzenia), zestawione w taki sposób, że przywodzą na myśl część Tablicy Mendelejewa-  symbol pierwiastka i jego liczbę porządkową.

Za min opiszę swoje wrażenia z wystawy, zostanę jeszcze na moment przy samym budynku Audytorium. Budynek jest dziełem duetu wrocławskich architektów Krystyny i Mariana Barskich. Ich innymi, sławnymi realizacjami są takie obiekty jak akademiki Ołówek i Kredka, kliniki Wydziału Weterynarii, stojący w pobliżu Audytorium budynek Wydziału Matematyki i Informatyki  Uniwersytetu Wrocławskiego.  Sam budynek Wydziały Chemii UWr jest pracą zwycięską konkursu na zagospodarowanie Placu Grunwaldzkiego, ogłoszonego w 1964 roku. Wnętrze Audytorium stanowi kompletną całość również pod względem wyposażenia sal wykładowych . Krzesła, ławki, katedry i oświetlenie zostały zaprojektowane z myślą o tym właśnie budynku.

Jeśli chodzi o samą wystawę, to nie mogę powiedzieć, że mi się nie podobała, jednak zostawiła jakiś nie dosyt. Mam też wrażenie, że w trakcie poprzednich edycji, eksponaty w większym stopniu nawiązywały do przestrzeni wystawienniczej.  Ciężko było też dopatrzeć się w nich, we większości, nawiązania do tytułu wystawy- Rozwarstwienia. Największe wrażenie wywarła na mnie instalacja znajdująca się piwnicy- na końcach bardzo wąskiego, ciemnego korytarza umieszczone zostały podświetlone półki z czymś co przypominało kawałki kredy przyklejone do drewnianych uchwytów za pomocą smoły- rodzaj „talizmanów”, które oglądający mógł ze sobą zabrać.