Od 17 marca do 21 maja w galerii BWA Dizajn trwać będzie wystawa poświęcona plastykom pracującym we Wrocławskich Zakładach Elektronicznych Elwro, od początku ich działania.
Elwro, swego czasu prężnie rozwijające się centrum naukowo-technologiczne, było nie tylko miejscem, gdzie powstawały pierwsze polskie maszyny matematyczne, takie jak legendarny komputer Odra. Była to też przestrzeń, gdzie pod koniec lat 50 zaczęto tworzyć zaczęto spójny graficznie wizerunek firmy, co na owe czasy było rzeczą niespotykaną. Na ten proces składało się projektowanie prospektów, katalogów, materiałów reklamowych ale i też obudów urządzeń elektrycznych czy przestrzeni wystawienniczych. Zatrudniona w zakładach rzesza wrocławskich grafików i plastyków miał szerokie pole do popisu i ręce pełne roboty. Wspólnymi siłami, po wcieleniu zakładów do zjednoczenia „Mera”, stworzyli pracownie graficzną, pracownię wzornictwa przemysłowego i pracownię fotograficzną. Po rozpadzie zjednoczenia, przyczynili się do budowy nowej identyfikacji wizualnej Elwro. Fabryka zakończyła swoją działalność w 1993.
Wystawa- Mózgi elektronowe. Elwro i jego plastycy, ukazuje historię ważnego dla miasta ośrodka naukowo-technologicznego z niecodziennego punktu widzenia. Wystawa potwierdza tylko fakt, iż peerelowska szkoła designu nie odbiegała daleko od tego, co działo się na zachodzie, a jej twórcy wykazywali się profesjonalizmem i nowatorstwem.
Galeria znajduje się blisko Rynku, wstęp bezpłatny.