Z okazji 70 lat funkcjonowania wrocławskie Muzeum Narodowe jakiś czas temu otworzyło nową wystawę stałą. Nazywa się ona „Cudo-Twórcy” i mieści się na poddaszu gmachu głównego muzeum. Nie byłabym sobą gdybym nie udała się na nią w sobotę… w ten dzień tygodnia wystawy stałe zwiedza się za darmo.
Wystawa skupia w jednym miejscu kolekcje sztuki Bliskiego i Dalekiego wschodu, polskiej współczesnej ceramiki i szkła, oraz sztuki użytkowej i wzornictwa przemysłowego
Wystawa ceramiki i szkła pokazuje przekrój osiągnięć polskich artystów, w tej dziedzinie, od okresu powojennego, do czasów obecnych. Dużą zaletą tej części ekspozycji jest sposób zestawienia eksponatów, ich oświetlenie. Stanowi ona dobitnie potwierdzenie, że ta forma sztuki, od zawsze stała, w naszym kraju, na wysokim poziomie.
Kolejny etap wystawy prowadzi nas przez wszystkie etapy życia codziennego człowieka i ukazuje ewolucję związanych z nimi przedmiotów. Znajdziemy tutaj zarówno przedmioty archaiczne, jak i dobrze nam znane. Rewolucyjne krzesło Oskara Zięty zestawione jest z ciężkimi, rzeźbionymi, drewnianymi fotelami renesansowymi. Nowocześnie wyglądająca pralka, zasilana na prąd, stoi obok swojej prababci podobnej do połówki drewnianej beczki, napędzanej korbą, przez… siłę mięśni.
Trzecia odsłona nowej ekspozycji to kunsztowne dzieła sztuki użytkowej pochodzące z Azji Mniejszej, Chin i Japonii. Napotkać tu można kunsztowne cacuszka, które wyszły spod ręki arabskich rzemieślników. Zobaczyć tez można rękodzielnicze popisy twórców japońskich czy chińskich stolarzy.
Wystawe szczerze polecam, ciesze sie, ze tak wspaniałe eksponaty znalazły swoje miejsce i wyszly z szaf i magazynów.