Święto Papieru odbywa się w Dusznikach co roku (w tym wypadało 29 i 30 lipca), a że miejscowość ta jest położona stosunkowo nie daleko Wrocławia, to w sam raz nadaje się na jednodniowy wypad.
Technologia wyrobu papieru jest związana z historią miasta, przynajmniej, od drugiej połowy szesnastego wieku. Z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o istniejącym tutaj młynie papierniczym. W czasach obecnych w budynku znajduje się muzeum papiernictwa, sale wystawiennicze, odrestaurowane pomieszczenia mieszkalne i wytwórnia papieru czerpalnego.
Z okazji Święta załapać się możnabyło na bezpłatne zwiedzanie muzeum z przewodnikiem. Ekspozycja muzeum mieści się w pięciu salach, tworzących, każda zamkniętą całość. Poznajemy historię powstawania papieru, dzieje papierni dolnośląskich i polskich, dzieje papierni dusznickiej, współczesne metody pozyskiwania i produkcji papieru, oraz różnorodności zastosowania tego materiału. Przewodnik, z którym mieliśmy przyjemność oglądać wystawę, to człowiek z wielką wiedzą, posiadający łatwość jej przekazywania. („Podróże z Historią” w Dusznikach Zdroju)
Zwiedzanie wnętrz papierni nie było jedyną atrakcją imprezy, najmłodsi mogli samodzielnie czerpać papier, przyjrzeć się pracy drukarza i procesowi składania druku, wziąć udział w warsztatach origami i garncarskich. Wszystkiemu towarzyszył jarmark rękodzieła i produktów ekologicznych.
Mało kto wie, że latem 1826 na kurację do Dusznik Zdroju przybył sam Fryderyk Chopin. W trakcie swojego pobytu w mieście, wirtuoz zagrał koncert charytatywny, uważa się, że był to pierwszy zagraniczny występ artysty. Na pamiątkę tego wydarzenia, od 1946 roku, odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, dorównujący swoją klasa temu w Warszawie.
Przy całej swojej uroku i malowniczości miasteczka położonego na górzystym terenie Kotliny Kłodzkiej, Duszniki są zaniedbane. Daleko im do takich kurortów jak Polanica czy Kudowa. Nie zwiedziłam części uzdrowiskowej miasta, moje spostrzeżenie dotyczy się tylko centrum miasta i jego sąsiedztwa. Jest to jednak dobry wybór na krótką wycieczkę, lub miejsce wypadowe dla chętnych zwiedzić okolice.